Curricular

 

 PG RANK HOLDERS

NAME

DISCIPLINE

RANK

YEAR

ATHULYA T.S

M.Sc

I

     2019

SAMRA FAUD

MA

III

2019

NEENA P T

M.Sc

I

2018

LINIMOL

M.Com

I

2018

ARYA UNNIKRISHNAN

M.Sc

II

2018

NIMMl BABYCHAN

M.Sc

I

2017

ANUSHA A. J

M.A

II

2015

SREELEKSHMI  V

M.Sc

III

2015

NEETHU  VIJAYAN

M.Sc

I

2015

ANULA SUSAN VARGHEESE

M.Sc

I

2014

MARY SHERIN JOSEPH

M.A

III

2013

VIVINA SHANKAR

M.COM

II

2012

SIMILAL K

M.Sc

I

2012

JOVEETA JUSTIN

M.A

II

2011

ANSI RAHILA

M.COM

II

2011

MINI MARY KURIAN

M.COM

I

2011

SR. CARVALHO FAUSTINA CICILA

M.COM

III

2010

JAMSHIYA  E W

M.Sc

III

2010

LAXMI K

M.Sc

II

2010

LEKSHMI VIJAYAN U

M.Sc

I

2010

SHINY V

M.Sc

II

2009

LAKSHMI S MOHAN

M.Sc

III

2008

ANJANA S

M.Sc

I

2008

SOORYAKALA

M.Sc

III

2007

PARVATHY G R K

M.Sc

II

2007

PADMA CHANDRAN

M.A

I

2007

SAMEETHA H

M.Sc

III

2006

ANULEKHA S

M.Sc

I

2006

SONYA J NAIR

M.A

III

2006

ANUPAMA S VARMA

M.A

II

2006

BRINDA V NAIR

M.A

I

2006

MITHRA T

M.A

II

2005

REMYA K

M.Sc

III

2004

VINEETHA NAIR

M.Sc

II

2004

RAJANI V

M.Sc

I

2004

LAKSHMY K.S

M.Sc

I

2003

SONA ANN SUNNY

M.Sc

I

2002

SREEJA RAJ S.R

M.Sc

I

2001

CHITRA THRIVIKRAMAN NAIR

M.A

III

1999

ANANTA LAKSHMI

M.A

II

1999

DEEPA LC

M.A

I

1995

RESHMI RAMACHANDRAN

M.A

II

1993

LAKSHMI  GOVIND

M.A

I

1993

RUBEENA S

M.A

I

1990

RAJANI D MENON

M.A

I

1989

UG RANK HOLDERS

NAME

DISCIPLINE

RANK

YEAR

ASHLY JOY

B.A HISTORY

I

   2020

PRIYANKA T

B.Sc BOTANY

III

   2020

ASWATHY P

B.Sc BOTANY

II

2019

APSARA I G

B.Sc BOTANY

I

2018

GOWRI S PANICKER

B.A.HISTORY

I

2018

MALAVIKA K G 

B.Sc CHEMISTRY

II

2018

N AKSHAYA

B.Sc MATHEMATICS

III

2018

SANDRA SATHEESH

B.Sc PHYSICS

IV

2018

ANJALI NAIR S H 

B.A COMM ENGLISH

I

2017

MUNEERA S

B.Sc.MATHS

IV

2017

JOBINA SAJI

B.Sc. MATHS

V

2017

AJIIYA A

B.A. HISTORY

I

2016

ABSHANA JAMAL

B.A. HISTORY

II

2016

NEETHU MARIA JAMES

B.A. HISTORY

III

2016

GREESHMA P RAJEEV

B.Sc. PHYSICS

I

2016

AKHILA A ANIL

B.A COMM ENGLISH

III

2016

ARYA M R

B.Sc. BOTANY

III

2016

ASWATHY R V

B.Com FINANCE

II

2016

AATHIRA SREE S

B.SC BOTANY

II

2015

MEENU P C

B.Sc CHEMISTRY

IV

2014

MEERA MS

B.A ECONOMICS

I

2013

UMA H

B.SC MATHS

I

2013

ABJA G RASHEED

B.A COMM ENGLISH

I

2013

NOUMI N

B.A ENGLISH

I

2012

NAJEENA P.M

B.SC BOTANY

III

2012

SYALIMA P.R

B.SC ZOOLOGY

II

2012

NAYANA S

B.SC ZOOLOGY

II

2012

MARY SHERIN JOSEPH

B.A COMM ENGLISH

I

2011

NEETHU MOHAN

B.A HISTORY

II

2010

ANN MARY

B.A HISTORY

I

2010

VIDHU SARA VARGIS

B.SC BOTANY

II

2010

PRABHA KS

B.A COMM ENGLISH

I

2010

JOVEETA JUSTIN

B.A COMM ENGLISH

I

2009

AISWARYA SUBRAMANIAM

B.A. ENGLISH

II

2009

DARSHANA SREEDHAR M

B.A ENGLISH

III

2007

RESHMA M

B.A COMM ENGLISH

I

2007

NITYA ROBINSON

B.A COMM ENGLISH

III

2006

RENISHYA JAYAN

B.A COMM ENGLISH

II

2006

ARATHY B

BSC ZOOLOGY

II

2006

NEENU ANGELO

B.A COMM ENGLISH

III

2005

KAREN JOAN CHRISTIAN

B.A COMM ENGLISH

I

2005

PADMA CHANDRAN

B.A ENGLISH

I

2005

LAKSHMI K

BSC MATHS

II

2005

ANUJA LC

BSC MATHS

II

2004

DIVYA G

B.A COMM ENGLISH

III

2004

MEERA VM

B.A COMM ENGLISH

II

2004

JAYA ROSHNI K.A

B.A COMM ENGLISH

I

2004

JYOTHSNA R ALINGIL

BA HISTORY

I

2004

PARVATHI R NAIR

B.A COMM ENGLISH

II

2003

ARATHI GOPALAKRISHNAN

B.A COMM ENGLISH

I

2003

MITHRA

B.A ENGLISH

II

2003

DIVYA GRACE DILIP

BSC ZOOLOGY

III

2003

MAYA GOMEZ

B.A COMM ENGLISH

III

2003

REMYA V

B.A COMM ENGLISH

I

2002

DIVYA JAMES

B.A COMM ENGLISH

III

2001

REMITHA MOHAN

B.A COMM ENGLISH

II

2001

KORUTHU NAOMI GEORGE

B.A COMM ENGLISH

I

2001

SARITHA V

BSC MATHS

II

2001

ELIZABETH CHERIAN

TTM

II

2000

ANJANA C RAJAN

TTM

I

2000

BINDU G

B.COM

I

1998

DIVYA S

B.SC ZOOLOGY

I

1997

JAMUNA ELIZABETH KURUVILA

B.A ECONOMICS

I

1995

GANGA SASIDHARAN

B.A ENGLISH

I

1994

REEBA VARGHESE

B.SC BOTANY

I

1994

RESHMI R PRASAD

BCOM

II

1991

RESHMI  RAMACHANDRAN

B.A ENGLISH

I

1991

JAYA PURUSHOTHAMAN

B.COM

I

1990

VINITHA PARVATHY

B.COM

I

1987

REJANI D MENON

BA ENGLISH

I

1987

AANANDAM PILLAI

BA ECONOMICS

I

1979

RADHIKA RAMNATH

BSC MATHS

I

1979

KHYRUNNISA A

B.A ENGLISH

III

1976

 

 

PREEDEGREE RANK HOLDERS

Sl. No.

NAME

GROUP

RANK

YEAR

 

1

DEVI RAJASEKAR

IV

II

2001

 

2

SOUMYA MARY NINAN

IV

I

2001

 

3

KAIKASI V S

III

II

2000

 

4

MITHRA T

V

I

2000

 

5

SUMA L

IV

III

1999

 

6

ROHNI S  RAJAGOPAL

V

II

1999

 

7

RESHMI RAJA THUSHARA

III

I

1999

 

8

ASHA P GEORGE

I

I

1999

 

9

ARCHANA J

III

I

1998

 

10

RESHMA ELIZABETH

IV

II

1997

 

11

VIDYA V

IV

III

1996

 

12

SHINA S

II

III

1996

 

13

SEEMA S

I

III

1996

 

14

APARNA SUNDERESAN

I

III

1996

 

15

ANUPAMA SASHI

IV

II

1995

 

16

DEEPA P

IV

III

1995

 

17

BHUVANA V

IV

I

1995

 

18

BINDHU G

IV

I

1995

 

19

SREE VIDYA P S

IV

I

1994

 

20

CHITHRA THRIVIKRAMAN NAIR

V

I

1994

 

21

RUPA RAMACHANDRAN

IV

II

1993

 

22

LISA ZACHARIAS

III

II

1993

 

23

PRIYA K J

I

III

1992

 

24

SINI MARY JOSEPH

V

II

1992

 

25

BINDHU L

IV

I

1992

 

26

KAMAKSHI

IV

II

1991

 

27

DEEPA IYER

IV

II

1990

 

28

PRIYA NAYAR

V

III

1990

 

29

SANGEETHA SUBRAMONIAN

IV

III

1989

 

30

SHANTI ANN ZACHARIA

V

III

1989

 
 

31

RESHMI  RAMACHANDRAN

V

I

1988

 

32

RESHMI R PRASAD

IV

III

1987

 

33

SANTHA NAIR

IV

III

1986

 

34

SARITHA VIJAYAN

IV

II

1986

 

35

ANITA SREEKUMARAN

IV

I

1986

 

36

SUBHA S

I

III

1982

 

37

USHA VIJAYAN

IV

I

1982

 

38

KUSUMAM SAPRU

II

II

1981

 

39

VATSALA SUBRAMONI

I

II

1972

 

40

LATHA L

I

III

1971

 

41

LALITHA P

I

I

1971

 

42

SULEKHA C

II

III

1966

 

 

Our Latest News

More News

Past Events

More Events

Inner Left 1